Úvod »Historické šperky » Torques

Torques

Torgues, je latinský výraz pro nákrčník

Byla nalezena velká spousta torgues spolu s dalšími keltskými šperky, nejznámější jsou lunuly a brože. U většiny je těžko určitelné přesné období, do kterého patří. Torquesy jsou zřejmě sbírkami keltských rodin, kdy se předávaly z generace na generaci.

Řadit podle 
Výrobce 


Cena 1 582 Kč

imgCena 1 238 Kč

imgCena 1 169 Kč

img

Které Torquesy patří k těm nejznámějším?

Psal se rok 1896, únorový podvečer, dva muži, Thomas Nicholl a James Morrow z pobřeží Lough Foyle, kde orali přilehlé strniště. Narazili na něco tvrdého, po vyjmutí ze země, zjistili, že to jsou divné zablácené předměty. Odnesly je domů a po umytí zjistili, že jsou zřejmě vyrobené ze zlata. Brzy se zjistilo, že se jedná o vzácné drahé předměty, mezi kterými se našel i bohatě zdobený zlatý Torques ptáky, nebo koňmi. Zajímavý je nejvýznamnějším kus malé lodi, jedinečný nález v irském kontinentu, který představuje nejranější zobrazení plachetnice z Irska.

Další nádherný Torques byl nalezen v roce 1953 během vykopávek na úpatí Oppidum na Mont Lassois poblíž městečka Vix, objevili hrob keltské princezny, kde našli mimo jiné i 480 gramů těžký torques, který svým zpracováním určoval významné postavení keltské princezny ve společnosti.