Úvod »Historické boty » Antické boty, Caligae

Antické boty, Caligae

Římské sandály, tzv. Caligae

Tyto těžké římské sandály, nazývané jako Caligae jsou klasickou římskou vojenskou botou. Na mnoha místech z prvního století bylo nalezeno mnoho zbytků nálezů těchto bot. Dnes je nazýváme také římské sandále, nosili je římští vojáci v době antického Říma. Caligae, boty římské armády jsou zhruba do poloviny lýtka vysoké. Klasické sandále jsou přichycené k botě podrážky řemínky, děrovaný svršek Carbatinae nohu pevně obepíná a je po celém obvodu podrážky pevně našit, bota je tím stabilnější a odolnější, dobře drží na noze.

Ke každému páru bot vyžadujeme zaslání nákresů dle záložky "JAK SE ZMĚŘIT"

Zde odeslaná objednávka má status poptávky po zakázkové výrobě. Aktuální dodací lhůta, kterou je nutno se řídit, je na úvodní straně.

Řadit podle 
Výrobce 


Cena 4 950 Kč

imgCena 4 400 Kč

img

Jak se římské sandále vyrábějí?

Samotná konstrukce těchto bot zahrnuje mnoho pečlivého vyřezávání. Svrchní část Calige je tvořeno výřezy z jednoho kusu kůže, odříznutí výřezů v každém plátu a mezery mezi nimi, odstraní většinu kůže. Dobře propracované římské caligae je tvořena více prostřihy, než celé kůže, zdá se tím bota velmi nestabilní, ale díky výřezu z jednoho kusu, je bota velmi pevná. Naopak, při méně prostřizích, může příliš mnoho kůže způsobit, že je méně flexibilní a náchylná k odírání. Boty tím získají vzdušnost, zamezilo se tím puchýřům a mykózním onemocněním nohou. Vojáci tak déle a v lepším zdravotním stavu mohli bojovat.

Podrážky se hřeby

Podrážka caligae se dříve vyráběla ze dvou nebo více vrstev, mezi kterou se vložil horní díl. Vrstvy podrážky držely pohromadě díky železným hřebům, které se natloukly (pobíjely) ze spodu podrážky na kovadlině. Pomocí šídla, se propíchla podrážka, aby se mohl snadněji zatlouci každý železný hřeb. Dříve se každý jednotlivý hřeb musel ukovat na kovadlině. Kůže se musela namočit, aby při zatloukání hřebů nedocházelo k poškození kůže. Špičky hřebů se v botě po zatlučení na kovadlině ohnuly, tím se docílilo háčků, které pevně držely podrážku pohromadě. Podrážka díky nim byla pevnější a odolnější. Po obvodu se horní díl na pevno přišil k podrážce. My boty šijeme z pevné podrážky bez hřebů. Pata římských sandálů byla šitá tupým švem pomocí okrajových stehů.