Úvod »Historické boty » Středověké a gotické boty

Středověké a gotické boty

Toto století středověkých bot, gotických se zdá být temné a zlověstné, bohudík s darem zpětného pohledu na vše, co se v té době dokázalo, středověk byl v době, kdy obuv opravdu vzkvétala. Zavedeny byly nové typy obuvi, vynalezly se podpatky a během tohoto období byly vyvinuty i mnohé druhy bot. Ve středověku, neboli v letech 500 – 1500, byly kožené boty vyráběny metodou výroby obracených bot v severní a střední Evropě. Tuto skutečnost potvrzují archeologické nálezy z tohoto období i současná zobrazení. To ještě nikdo neměl tušení, jak tento pracovní postup ulehčí výrobu boty a my jej budeme používat i dnes.

Ke každému páru bot vyžadujeme zaslání nákresů dle záložky "JAK SE ZMĚŘIT"

Aktuální dodací lhůta, kterou je nutno se řídit, je na úvodní straně.

Řadit podle 
Výrobce 


Cena 2 000 Kč

img

Cena 2 000 Kč

imgCena 2 250 Kč

img


Jak se boty šily

Tvorba převrácených bot zahrnuje otáčení i podrážky naruby a sešitím je dohromady. Boty se pak nosí s druhou stranou směřující ven. Tento pracovní postup má velkou výhodu v tom, že švy leží chráněny na vnitřní straně boty, nejsou vidět a švy jsou chráněny před oděrem. Má velkou nevýhodu v tom, že může být použita pouze na určité druhy kůže, pouze lehká a flexibilní kůže může být použita k výrobě převrácené obuvi tímto způsobem. Výztužení boty a podrážka je buď dodatečně všitá, nebo lepená.

Chudá třída byla lehce rozpoznávána délkou špičky boty

Již ve středověku existovaly boty s různými druhy zavazování a zapínání. Nosili se boty se šněrováním, knoflíky a zapínáním pomocí řemínků. Pokud jde o určitý styl obuvi, v 11. století byly tyto rysy vneseny do notoricky známých bot zvaných škorně. Špičky těchto škorní se ohýbaly vzhůru a končily jemnou špičkou, kterou můžete znát pod názvem "poulaine". Samotná délka špičky sloužila jako výrazný ukazatel společenského postavení jeho nositele. Délka špičky byla přísně regulována. Například, knížata a hrabata nosili špičky o délce 2,5 stop, zatímco rytíři museli vystačit s délkou 1,5 stopy. Běžní občané a farmáři nosili boty s délkou špičky pouhých půl stopy. Aby se tyto boty chránily před vlhkostí a chladem, nazouvali si je jejich majitelé na tzv. dřeváky, jednalo se o dřevěné nástavce s koženými poutky, do kterých se boty nazuly a tím se chránily. Z anglického názvu je můžete najít pod "wooden pattens".