Úvod »Historické boty » Středověké a gotické boty

Středověké a gotické boty

Toto století středověkých bot, gotických se zdá být temné a zlověstné, bohudík s darem zpětného pohledu na vše, co se v té době dokázalo, středověk byl v době, kdy obuv opravdu vzkvétala. Zavedeny byly nové typy obuvi, vynalezly se podpatky a během tohoto období byly vyvinuty i mnohé druhy bot. Ve středověku, neboli v letech 500 – 1500, byly kožené boty vyráběny metodou výroby obracených bot v severní a střední Evropě. Tuto skutečnost potvrzují archeologické nálezy z tohoto období i současná zobrazení. To ještě nikdo neměl tušení, jak tento pracovní postup ulehčí výrobu boty a my jej budeme používat i dnes.

Ke každému páru bot vyžadujeme zaslání nákresů dle záložky "JAK SE ZMĚŘIT"

Zde odeslaná objednávka má status poptávky po zakázkové výrobě. Aktuální dodací lhůta, kterou je nutno se řídit, je na úvodní straně.

Řadit podle 
Výrobce 










Cena 2 200 Kč

img













Cena 5 900 Kč

img




Jak se boty šily

Tvorba převrácených bot zahrnuje otáčení i podrážky naruby a sešitím je dohromady. Boty se pak nosí s druhou stranou směřující ven. Tento pracovní postup má velkou výhodu v tom, že švy leží chráněny na vnitřní straně boty, nejsou vidět a švy jsou chráněny před oděrem. Má velkou nevýhodu v tom, že může být použita pouze na určité druhy kůže, pouze lehká a flexibilní kůže může být použita k výrobě převrácené obuvi tímto způsobem. Výztužení boty a podrážka je buď dodatečně všitá, nebo lepená.

Chudá třída byla lehce rozpoznávána délkou špičky boty

Již ve středověku existovaly boty s různými druhy zavazování a zapínání. Nosili se boty se šněrováním, knoflíky a zapínáním pomocí řemínků. Pokud jde o určitý styl obuvi, v 11. století byly tyto rysy vneseny do notoricky známých bot zvaných škorně. Špičky těchto škorní se ohýbaly vzhůru a končily jemnou špičkou, kterou můžete znát pod názvem "poulaine". Samotná délka špičky sloužila jako výrazný ukazatel společenského postavení jeho nositele. Délka špičky byla přísně regulována. Například, knížata a hrabata nosili špičky o délce 2,5 stop, zatímco rytíři museli vystačit s délkou 1,5 stopy. Běžní občané a farmáři nosili boty s délkou špičky pouhých půl stopy. Aby se tyto boty chránily před vlhkostí a chladem, nazouvali si je jejich majitelé na tzv. dřeváky, jednalo se o dřevěné nástavce s koženými poutky, do kterých se boty nazuly a tím se chránily. Z anglického názvu je můžete najít pod "wooden pattens".