Úvod » Historické stany

Historické stany

U nás si můžete vybrat z různých druhý, tvarů a velikostí Historických stanů. Od úplně nejmenšího stanu, pro jednu osobu, až po stan pro max. 8 lidí. Stany šijeme z bavlny v přírodní barvě, materiál je ošetřený proti plísni a naimpregnovaný. Není možná žádná barevná kombinace. Stany jsou kopiemi historických předloh. Každý je ručně ušitý, před odesláním k zákazníkovi, stan postavíme a zkontrolujeme jeho kvalitu. Můžeme si tím být jisti, že se k zákazníkovi dostane opravdu bez vady a bezvadný. Z tohoto důvodu, můžou být na stanu známky používání.

Naše stanu postavíte pomocí vnitřní konstrukce, dřevěných tyčí, závěsnou plachtu pomocí vnější konstrukce, můžete ji zavěsit mezi dva stromy. Naše historické stany, se stanou nepostradatelným vybavením pro vaše historické akce v přírodě.


Jak asi vypadal první stan?

To skutečně nemůže nikdo přesně vědět, kde byl nalezen, jedná se zřejmě stanový přístřešek, který měl zajistit teplo, sucho a bezpečí. Nejprve to bylo několik klacků opřených o sebe, které se pokrylo listy. Bylo to technicky velmi jednoduché, a to dalo základ první konstrukce na stan. Existují archeologické důkazy o raných stanech. Vědci našli trosky stanu v Rusku z asi 40.000 př.n.l., zřejmě nejstarší stan, který byl kdy ověřen karbonovým datováním. Dále najdeme popisky v Bibli Izaiáš 54:2 popisuje důležitost stanu v rané společnosti.
" Rozšiř místo svého stanu, roztáhni celty svých příbytků, nedrž se zpět! Prodluž svá lana a upevni své kolíky."

Všechny rané stany se skládaly z kůže nebo jiného materiálu, dřevěných podpěr, lan a dřevěných kůlů. Za prvních 50.000 let lidské historie, se stan zřídka odchýlil od tohoto základního tvaru, lidé strávili velkou část svého života ve stanech, než začali stavět pevné obydlí.

Vojenský stan

Armády řídily mnoho svých bojových strategických soubojů ve stanech, stany postupně inovovali a šili z různých materiálů, aby zajistili odolnost při neustálém transportu. Stan musel být odolný, nepromokavý, a hlavně se musel dát snadno a rychle postavit.

Římští vojáci používali větší stany, kde se vojáci mohli setkávat, bratříčkovat a diskutovat o bojových plánech. Velký římský myslitel a armádní velitel Plinius starší psal o používání telecích kůží k výrobě stanů. Zajímavé je, že také použil frázi "sub pellibus" k popisu bydlení ve stanech - doslova přeloženo do "pod kožešinami."

Později používali američtí vojáci podobné stany, když bojovali s Brity během americké revoluce. Jejich stany byly obvykle vyrobeny z konopí a často menší maskované stany, aby vedly partyzánskou válku s invazní Brity. Jejich využívání životního prostředí jako krytí hrálo v jejich konečném vítězství významnou roli.

Proslulé cirkusy začaly používat velké stany na počátku 19. století

Jak dnes vypadá historické tábořiště?

Venkovní historické aktivity jsou obvykle soustředěny na tábor a stany se stánkaři kolem něj. Nejedná se jen o přesně vymezenou oblast, ve které dobový herci mluví s veřejností a vidí, prohlíží si zázemí stanového tábory, ale hlavně velká část celkového dojmu. Vzhledem ke střední velikosti táborů a skupin, není možné rekonstruovat skutečný tábor s příkopy a hradbami. Tábor je tedy jakýmsi průřezem, prostorem, kde se chvilku můžete odvrátit od dnešní reality a nakouknout, jak to mohla dříve vypadat.

Skupina v táboře převážně přespává i několik dní. Moderní předměty, jako je lednička, ložní prádlo, mobilní telefony jsou v táboře zakázány během veřejných hodin. Výjimkou je lékárnička. Potraviny a další potřeby musí být odstraněny z moderních obalů a skladovány v koších, lněných sáčcích atd. Zakrytí moderních předmětů přikrývkou nebo kůží je nedostatečné. Musí vyhnout nepořádku a odpadkům - dokonce i nedopalky cigaret, by měly být před začátkem uklizeny. Stan je většinou otevřen k nahlédnutí, tady platí stejná pravidla, vše moderní, musí pryč.

Nálezy ze stanové kůže, z pozdějšího období, jsou známy z mnoha míst, bohuželneexistuje žádný literární nebo archeologický důkaz pro látkové stany, proto není důvod se domnívat, že první vojenské stany byly vyrobeny z čehokoliv, jen ne z kůže. Jsou to jen naše domněnky.